четвер, 6 серпня 2020 р.

О.Слобожан: Реорганізація районного рівня, якщо не "поховає", то явно застопорить реформу децентралізації

Олександр Слобожан
4 серпня у одному з видань вийшла публікація з коментарем Виконавчого директора АМУ Олександра Слобожана щодо нового поділу районів. Він зазначив, що в урядовому плані ухвалення змін в закони про місцеві державні адміністрації, місцеве самоврядування і Бюджетний кодекс стоять після 25 жовтня. Тому є загроза, що максимум повноважень замкнуться на главах РДА, яких призначає президент.
Що підтверджує ці речі? По-перше, введення імперативного мандата, який може заблокувати роботу місцевих рад. Друге – законопроект, зареєстрований головою профільного комітету Андрієм Клочком, який передбачає, що всі земельні питання ухвалюються 2/3 від складу місцевої ради. Далі у них в планах затвердити, що для рішень по комунальній власності потрібно 3/4 голосів, а по бюджету 100%, – наголосив О.Слобожан.
Також він зауважив, що новий поділ не відповідає європейським стандартам NUTS, а диспропорція між кількістю жителів у районах лише посилилася. Якщо раніше різниця між ними становила 20 разів, то зараз число їхніх мешканців різниться в 60 разів. У майбутньому ця непропорційність між районами обернеться тим, що, приєднавшись до Євросоюзу, Україна не зможе отримувати фінансову підтримку від його структурних фондів.
Проте, найбільша проблема стосується фінансів. Райони переділили, а проблема передачі коштів повисла в повітрі. Адже законопроєкт №3614, який розділяє доходи і видатки між бюджетами районів і територіальних громад, депутати прийняли тільки в першому читанні і відклали на осінь.
Поки ці зміни в Бюджетний кодекс не ухвалені, є загроза того, що всі громади будуть позбавлені коштів. Фактично, цим ставиться хрест на реформі базового рівня і на бюджетній децентралізації. І, звичайно ж, ніяких послуг жителі громади не зможуть отримувати, – зауважив О.Слобожан.

Нагадаємо, проєкт Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи" №3614 від 09.06.2020, розроблений за участі Асоціації міст України спільно з групою народних депутатів (З.Андрійовичем, Г.Третьяковою та ін.).
АМУ зверталася до парламентського Комітету з питань бюджету із проханням рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроєкт №3614 в першому читанні та в цілому.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар