21-22 березня 2024 року Асоціація міст України провела у Києві дводенний тренінг для представників муніципалітетів України.
Участь у тренінгу взяли представники наступних громад:
Вінниця, Житомир, Звягель, Івано-Франківськ, Лозова, Луцьк, Рівне, Стрий, Сміла, Тернопіль, Хмельницький, Чернігів, а також UNDP в Україні та Асоціації міст України.
Мета тренінгу — посилити спроможність посадових осіб муніципалітетів і комунальних підприємств у формуванні партнерства між органами місцевого самоврядування, бізнес-спільнотою та громадським сектором, а також органами виконавчої влади. Таке партнерство стане потужною основою для побудови сприятливого бізнес-середовища та спільної проєктної діяльності.
Тренінг став першим з шести заходів комплексної навчальної програми, розробленої Асоціацією міст України у межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), яка сприятиме зміцненню спроможності цільових муніципалітетів та розвитку потенціалу місцевих команд реалізувати проєкти з економічного відновлення у партнерстві з бізнесом та іншими зацікавленими сторонами.
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, відзначив важливість втілення проєкту не лише для кожного із 12 муніципалітетів, які отримали змогу втілювати власні ініціативи, а й для економічного посилення українських громад задля відновлення всієї України. Олександр Слобожан коротко анонсував складову Навчальної програми, спрямованої на зміцнення спроможності громад, розробленої АМУ в рамках SRER, та підкреслив цінність втілення місцевих ініціатив. Адже завдяки їх успішній реалізації ми отримаємо сформований алгоритм дій, що буде реплікуватись Асоціацією міст України для інших муніципалітетів.
Мустафа Саіт-Аметов, керівник Програми регіонального розвитку UNDP в Україні: «Ця навчальна програма несе для учасників потрійну користь. По-перше, усі 12 громад, що долучилися до проєкту, згенерували свої ініціативи і зараз їх активно впроваджують. Їхня участь у навчальній програмі сприятиме успішному завершенню цих ініціатив, а отже — відновленню та подальшому розвитку громад. По-друге — це досвід, якого набувають муніципалітети у процесі реалізації проєкту. Працюючи з UNDP вони отримують важливі знання та навички, які у майбутньому дозволять їм ініціювати та впроваджувати проєкти подібного масштабу та складності. І третє — допомагаючи муніципалітетам, досвіду набуває також й Асоціація міст України. Вона акумулює цей досвід і матиме можливість його масштабувати і поширити для допомоги іншим членам Асоціації».
Тетяна Мельник, докторка філософії з публічного управління та адміністрування, розповіла учасникам про проєкт та анонсувала Навчальну програму, розповіла про взаємозв’язок стратегічного планування та проєктної діяльності для відновлення та забезпечення сталого розвитку територіальних громад, узгодження стратегічного, просторового та фінансового планування, сутність проєктної діяльності та специфіки проєктів у публічній сфері, забезпечення сталості проєктів у публічній сфері. Вона представила основні етапи життєвого циклу та управління проєктним циклом, поділилась методичними основами планування проєкту, управління командою проєкту, управління ризиками в проєктній діяльності, управління комунікаціями в проєкті, наголосила на важливості моніторингу реалізації проєкту та звітування.
Юрій Стефанчук, експерт з місцевого самоврядування, з питань місцевих бюджетів, здобувач наукового ступеня доктор філософії з публічного управління та адміністрування, ознайомив учасників заходу з загальними положеннями бюджетного устрою України, розповів про Бюджетний процес, зокрема про взаємозв’язок формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів. Він роз’яснив поняття і структури місцевих бюджетів, взаємовідносини між бюджетами, розповів про види міжбюджетних трансфертів та їх характеристики (субсидії, субвенції, дотації), надав детальне роз’яснення про формування та реалізацію політики місцевого оподаткування, ознайомив слухачів з проєктами співробітництва територіальних громад.
Мар’яна Конончук, експертка з місцевого самоврядування, кандидатка політичних наук, розповіла про міжнародну технічну допомогу як джерело фінансування «м’яких» проєктів, акцентувала увагу на грантових конкурсах та фандрайзингу як засобах відновлення та реалізації цілей розвитку територіальної громади. Вона поділилась інформацією про мобілізацію ресурсів для реалізації місцевих проєктів розвитку та відновлення громад, розповіла, де саме шукати фінансування, презентувала каталог європейських фондів, дала поради щодо вибору донора та потенційних донорських організацій. Також розповіла про особливості організації закупівель за грантові кошти, наголосила на механізмах запобігання корупції в проєктній діяльності ОМС, представила нормативно-правові засади запобігання корупції в публічній сфері.
Під час тренінгу представники громад детальніше дізнались про міжмуніципальне міжнародне партнерство як окремий інструмент успішної участі у грантових конкурсах.
Задля якнайширшого охоплення зацікавлених осіб, у межах Навчальної програми для представників українських муніципалітетів-членів Асоціації міст України протягом березня-квітня відбудуться 4 вебінари та ще один дводенний тренінг у Києві для представників громад-переможців проєкту.
Нагадаємо, що Асоціація міст України є одним із партнерів проєкту SRER, який сприяє зміцненню спроможності муніципалітетів та місцевих проєктних команд в Україні. Окрім згаданої вище навчальної програми, Асоціація міст України надає консультативну та технічну підтримку муніципалітетам та партнерам проєкту на всіх етапах реалізації ініціатив (впровадження, моніторинг та звітування), а також після успішного втілення проєктів поширить ці кращі практики серед інших громад.
Тренінг проведено в межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER).
Проєкт SRER фінансується Урядом Німеччини через німецьку федеральну компанію Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та впроваджується Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні. Він фокусується на підтримці швидкого відновлення економіки громад, зокрема, через відбудову й покращення інфраструктури, що має важливе значення до розвитку бізнесу, насамперед — малого та середнього.
Цей матеріал створено Асоціацією міст України в межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), що реалізується Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні за підтримки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Немає коментарів:
Дописати коментар