понеділок, 20 грудня 2010 р.

НКРЕ надала інформацію про економічно обґрунтовані тарифи на комунальні послуги

Надалі гостро стоїть питання відшкодування з місцевих бюджетів збитків комунальних підприємств, які обумовлені невідповідністю між тарифами на житлово-комунальні послуги та витратами на їх виробництво. Віце-прем’єр-міністр України, Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Віктор Тихонов надав доручення Національній комісії регулювання електроенергетики (далі - НКРЕ) роз’яснити запровадження економічно обґрунтованих тарифів на комунальні послуги для населення. Це питання наразі є однією із пріоритетних турбот органів місцевого самоврядування та постійно знаходиться в полі зору Асоціації міст України, яка лобіює інтереси місцевого самоврядування. Відповідним інформаційним листом НКРЕ повідомив Асоціацію про наступне.
Відповідно до Закону «Про Національну комісію регулювання комунальних послуг України» від 9 липня ц.р. до моменту повного укомплектування відповідної Комісії, всі функції регулювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення виконує Національна комісія регулювання електроенергетики України.
У листі НКРЕ зазначено, що тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. При цьому, тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії та забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного, встановленого урядом. До встановлення тарифів Національною комісією регулювання електроенергетики, діють тарифи, що встановлені органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Щодо питання встановлення лічильників електроенергії, у листі НКРЕ йдеться, що відповідно до Правил користування електричною енергією для населення (затверджені Постановою КМУ від 26.07.1999 № 1357), споживання електричної енергії без приладів обліку не допускається. На даний момент населення забезпечено засобами обліку понад 99,6%.
У свою чергу, використання послуг з газопостачання регламентоване Правилами надання населенню послуг з газопостачання (затвердженими Постановою уряду від 9.12.1999 року № 2246). Сьогодні діють роздрібні ціни на природний газ, диференційовані залежно від річних обсягів споживання та наявності/відсутності приладів обліку газу. Розрахунок відбувається відповідно до Тимчасового порядку установлення роздрібних цін на природний газ для населення (затвердженого Постановою КМУ від 8.12.2007 року № 1697) з урахуванням дотримання вартісного балансу закупівлі та реалізації суб’єктом, уповноваженим урядом на формування ресурсу природного газу для населення – НАК «Нафтогаз України». Варто зауважити, що роздрібні ціни на природний газ за відсутності газових лічильників збільшені на 10%.
Така диференціація, стверджує НКРЕ, запроваджена в Україні з 2007 року з метою надійного забезпечення населення природним газом, посилення соціального захисту малозабезпечених верств населення та стимулювання економного використання ресурсів. З цією ж метою розроблено проект Закону від 29.07.2010 року № 7024 «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», яким передбачається 100% забезпечення населення лічильниками газу до 1 січня 2018 року.
НКРЕ вважає, що масштабне встановлення будинкових приладів обліку може бути одним із способів до підвищення дисципліни оплати комунальних послуг. Зазначена мета може бути досягнута і шляхом встановлення диференційованих тарифів залежно від обсягів їх споживання, що передбачено державною Програмою економічного і соціального розвитку України на 2010 рік. У свою чергу, з метою заохочення до встановлення приладів обліку, органи місцевого самоврядування при затвердженні тарифів мають включити інвестиційну складову. Вона повинна накопичуватися на їх спеціальному рахунку, що дозволить розробити програми встановлення будинкових приладів обліку у житлових будинках населення пунктів країни.
Найближчим часом, за дорученням уряду, буде проведено спільну нараду із залученням представників АМУ, з питань відшкодування «різниці в тарифах» на послуги, що надаються комунальними підприємствами теплопостачання. За результатами очікується внесення узгоджених пропозицій щодо вирішення проблем у цій сфері.

Немає коментарів:

Дописати коментар