11 вересня в ІА УНІАН відбулася відкрита дискусія на тему: «Місцеві вибори 2020: Нові можливості та нові виклики».
Учасники – народні депутати, представники ЦВК, громадські діячі, представники асоціації місцевого самоврядування, експерти виборчого права.
Асоціацію міст України представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Учасники зустрічі обговорили такі питання:
► Основні акценти змін до виборчого законодавства.
► Основні виклики місцевих виборів 2020 року.
► Питання організаційного забезпечення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року
► Як забезпечити свідомий вибір виборця на місцевих виборах 2020.
► Імперативний мандат для місцевих рад: перспективи та застереження.
► Місцеве самоврядування після виборів: якими будуть наслідки «партизації».
У ході дискусії Виконавчий директор АМУ зазначив, що Асоціація виступала проти імперативного мандату, запровадження якого є недемократичними та таким, що руйнує принципи місцевого самоврядування. Також О.Слобожан акцентував увагу на законопроєкті №3801 щодо розпорядження землями комунальної власності.
Прийняття законопроекту №3801 може створити загрозу не тільки щодо порушення строків розгляду земельних питань, а і практично зупинити діяльність місцевої ради, адже рішення будуть приймати «кваліфікованою» більшістю у 2/3 від загального складу ради. Це пов’язано з тим, що на законодавчому рівні запроваджено імперативний мандат депутата, тобто залежність депутата від позиції фракції чи партії, і в такому випадку під час вирішення будь-якого питання депутат не є вільним у своєму виборі. З огляду на такі обставини, питання розпорядження землями громад перестане бути питанням забезпечення прав громадян та юридичних осіб на володіння чи користування земельними ділянками, а стане виключно політичним питанням, що призведе до чисельних порушень законодавства, - наголосив О.Слобожан.
Окрему увагу учасники дискусії приділили питанню застосування гендерних квот у виборчих списках партій
Зараз усі партії формують свої політичні списки відповідно до гендерних квот, які передбачені змінами до нового виборчого законодавства. Багато партій задається питанням: як правильно сформувати список відповідно до чинного законодавства. А також є й такі, які намагаються обійти гендерну квоту. Хочу наголосити, якщо гендерна квота не буде дотримана – партію не зареєструють, - зазначив Виконавчий директор АМУ.
Також О.Слобожан звернув увагу на проєкт Постанови №3693 щодо утворення ТСК для проведення розслідування по рішенням органів та посадових осіб місцевого самоврядування, що мають ознаки порушень чинного законодавства України, конфлікту інтересів та корупційних діянь, який зареєстрований у Парламенті.
АМУ вважає, що утворення такої ТСК буде використана для політичної боротьби з діючими місцевими лідерами з метою впливу на результати виборів. Адже розслідуватися будуть не конкретні питання, що становлять суспільний інтерес, а будь-яке питання та будь-який орган місцевого самоврядування. А це є поганим сигналом суспільству та міжнародній спільноті, - сказав О.Слобожан.
Окремо Виконавчий директор АМУ зауважив на питанні імперативного мандату:
Я думаю, що імперативний мандат самі партії будуть зацікавлені відмінити, оскільки він накладає відповідальність безпосередньо на партії, і на них транслюватиметься весь негатив «знизу» з наближенням парламентських виборів, - підкреслив О.Слобожан.
Також він порадив жителям громад не зважати на складність виборчої системи, а уважно придивлятися до кандидатів на посади мерів та місцевих депутатів, дослухатися, що саме вони пропонують громаді. Якщо громада обиратиме тих, хто зможе найбільш якісно вирішити місцеві питання, то я переконаний, незважаючи на тиск, вибори пройдуть чесно, демократично і прозоро. І це засвідчать спостерігачі і від Ради Європи, і від ОБСЄ, і від інших міжнародних організацій.
Відео онлайн-заходу:
Захід організовано за підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.
Немає коментарів:
Дописати коментар