вівторок, 26 січня 2021 р.

Багаті чи бідні були бюджети громад Тернопільщини у 2020 році?

Завершився 2020-ий рік, рік важкий та випробувальний як для країни в цілому так і для місцевого самоврядування зокрема. Криза, пов’язана з пандемією коронавірусу призвела до негативних наслідків для економіки держави, суттєво змінила прогнози щодо виконання місцевих бюджетів. Через вимушені карантинні заходи багато платників податків частково або повністю зупинили господарську діяльність, а прийняття парламентом законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, позбавили місцеві бюджети запланованих обсягів податку на землю, від оренди нерухомості, податку на доходи фізичних осіб, переклали велику частину обов’язків та відповідальності на місцеву владу.


2020-тий рік закінчився з серйозним невиконанням дохідної частини місцевих бюджетів Тернопільщини. До доходів зведеного бюджету області (без урахування міжбюджетних трансфертів) надійшло 4957,8 млн. гривень при плановому показнику 5050,8 млн. гривень, тобто план надходження податків і зборів недовиконано в цілому на 93 млн. гривень. Бюджети місцевого самоврядування в цілому не впоралися зі своїми плановими зобов’язаннями на суму 110,3 млн. гривень. 15 бюджетів територіальних громад не виконали своїх планів на суму 14,4 млн. гривень та 2 бюджети міст обласного значення: м. Тернопіль на суму 129,3 млн. гривень та м. Кременець на суму 0,4 млн. гривень. 13 бюджетів територіальних громад показали від’ємний приріст у порівнянні з фактичними показниками виконання власних та закріплених доходів у 2019 році.

понеділок, 25 січня 2021 р.

АМУ закликає народних депутатів не підтримувати законопроєкт №0958, що позбавляє громади права контролю за працею

 


26 січня Верховна Рада України  має розглянути в другому читанні законопроєкт №0958, який позбавляє органи місцевого самоврядування повноважень здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю.

АМУ налогошує, що прийняття законопроєкту призведе до:
- тінізації зайнятості, оскільки від контролю усуваються органи місцевого самоврядування, які найбільше зацікавлені у «білій» зайнятості для збільшення надходжень в місцевий бюджет;
- зменшення надходжень до місцевих бюджетів у зв'язку з тінізацією зайнятості;
- порушення трудових прав працівників через ресурсну неспроможність державних органів оперативно реагувати на такі порушення;

субота, 23 січня 2021 р.

АМУ: законопроект 2668 має на меті послабити голос громад у діалозі з владою та суперечить європейському досвіду


Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування планує 25 січня розглянути проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про асоціації органів місцевого самоврядування» №2668 від 23.12.2019. 

Асоціація міст України у минулому році вже надала висновок, в якому відмітила негативні положення законопроекту та закликала народних депутатів його не підтримувати. 
Окрім того, варто відзначити, що європейський досвід асоціацій органів місцевого самоврядування базується на інших принципах, аніж пропонується прийняти законопроектом №2668. Адже один з головних принципів діяльності асоціацій місцевого самоврядування - це консолідація всіх органів місцевого самоврядування задля забезпечення єдиного та потужного голосу місцевого самоврядування перед державними органами. Саме це і є ознакою того, що в країні розвивається демократія і є розуміння значення ролі консолідованого представництва місцевого самоврядування, яке у такому разі ефективніше адвокатує свої інтереси. 
 
►Глибока та прихована мета законопроекту №2668 - це створення законодавчих умов для послаблення голосу місцевого самоврядування у відстоюванні своїх інтересів та права місцевого самоврядування бути рівним партнером у перемовинах з державою.
 
На жаль, країна вже має приклади використання органами державної влади ситуації, за якої жорстка позиція однієї асоціації не була підтримана іншою, і це негативно вплинуло на місцеве самоврядування. Йдеться про питання системи місцевих виборів, державного нагляду, місцевих бюджетів. 
АМУ вчергове наголошує, що існуючий поділ на види асоціацій за членами, які представляють відповідні територіальні рівні, відповідає духу Європейської хартії місцевого самоврядування та європейській практиці функціонування асоціацій. Закладені в Хартії ідеї полягають у концентруванні членства органів місцевого самоврядування одного рівня у відповідній асоціації або об'єднання в одній асоціації органів місцевого самоврядування різних рівнів. І саме посилення  ролі статусу асоціації надає інструменти для кращого її функціонування та захисту інтересів місцевого самоврядування.

пʼятниця, 22 січня 2021 р.

Децентралізацію хочуть поставити на паузу?

 


Нещодавно стало відомо, що: «Ухвалою колегії суддів Конституційного суду відкрито конституційне провадження у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року №807-ІХ за конституційним поданням 49 народних депутатів України від 20.10.2020», - про це у своєму Telegram-каналі повідомила постійний представник парламенту в Конституційному суді, заступник голови Комітету ВР з питань правової політики, народний депутат від "Слуги народу" Ольга Совгиря. Вона розповіла, що автори конституційного подання наводять такі аргументи: оскаржуваною постановою змінено елементи територіального устрою, який може визначатися виключно законами; здійснивши укрупнення окремих районів, ВР обмежила право на доступ до суду, оскільки "важливими елементами доступності суду як інституції є територіальна наближеність суду та стабільність судової системи".

Та це все виглядає так наче децентралізацію хочуть "відкотити" назад. Кому ж це потрібно?! Точно не місцевому самоврядуванню, оскільки після виборів 25 жовтня 2020 року вся Україна поділена на громади. Нарешті усі українці отримали змогу отримувати якісні та доступні послуги на місцях. Громади лише почали жити по-новому. Після ухвалення законопроекту №3651-д розпочався процес передачі майна з районного рівня у комунальну власність територіальних громад. Загалом по країні вже 79% об’єктів громади готові взяти на свій баланс. Це 20 352 об’єкти з 25 274, що потребують передачі у власність територіальних громад. Йдеться про заклади освіти, культури, охорони здоров’я та інші. Взявши на свій баланс ці об’єкти, територіальні громади отримують змогу ними управляти та утримувати їх з власного бюджету. Тернопільщина має один з найвищих показників передачі об’єктів. Загалом у власність громад передано 94% об’єктів (за інформацією Тернопільської ОДА).

Пересічному мешканцю тепер задля отримання послуг не потрібно нікуди їхати, адже всі необхідні послуги можна тепер отримати в громаді, тому й немає необхідності для існування 17 районів, як це було раніше. Кричущою є також цифри, які витрачались на утримання апаратів районних рад (яких на Тернопільщині було 17), а це у 2020 році - 63,4 млн. гривень. Натомість зараз на утримання 3 районних рад (відповідно до затверджених на сесіях бюджетів) потрібно менше 3 млн. гривень. Отже цифри говорять самі за себе!

Не мовчать і мери. Мер Лановець Роман Казновецький також висловив стурбованість стосовно цієї ситуації: «Потрібно впевнено крокувати вперед, а не робити кроки назад. Варто удосконалювати законодавство, але не робити спроби перекреслити чи певним чином поставити "децентралізацію" на паузу. Така пауза лише негативно відіб'ється на простих українцях. Оскільки все залишиться у "підвішаному стані" і, як результат - погіршення життя людей. А цього допускати не можна. Потрібно думати як покращити умови українців, створювати нові робочі місця, думати про розвиток територій, а державна влада повинна лише сприяти у цьому».


Джерело - https://www.tenews.org.ua/post/view/1611387835-decentralizaciyu-hochut-postaviti-na-pauzu 

четвер, 21 січня 2021 р.

Уряд та міські голови дійшли згоди в питанні тарифів на тепло та гарячу воду


20 січня під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля відбулася нарада з питань тарифної політики у сфері централізованого теплопостачання за участі представників Асоціації міст України під головуванням мера Києві  Віталія Кличка  та мерів Маріуполя – Вадима Бойченка, Кропивницького – Андрія Райковича, Вінниці – Сергія Моргунова, Кривого Рогу – Костянтина Павлова та першого заступника міського голови Харкова – Олександра Новака

вівторок, 19 січня 2021 р.

Назріває криза у системі теплозабезпечення населення ?!

 


У зверненні, зокрема, зазначено, що вартість природного газу для виробників тепла у грудні 2020 року склала 6103,1 грн/тис м(без ПДВ та інших надбавок), але у тарифі на тепло для населення враховується вартість природного газу 4048,5 грн/тис м(без ПДВ та інших надбавок). Також постійно зростає вартість послуги з розподілу природного газу.  

четвер, 14 січня 2021 р.

Законопроєкт змін до Закону про асоціації органів місцевого самоврядування необхідно відхилити - АМУ

 


На розгляді Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування знаходиться проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про асоціації органів місцевого самоврядування» №2668 від 23.12.2019.

Асоціація міст України проаналізувала текст законопроєкту та висловила такі зауваження.

понеділок, 11 січня 2021 р.

Завдяки діям Асоціації міст України збережено: 155 млрд грн у 2020 році та 153 млрд грн у ДЕРЖБЮДЖЕТІ на 2021 рік

 


Найважливіше завдання Асоціації міст України – представлення та захист інтересів територіальних громад у діалозі з центральною владою. АМУ активно долучається до законотворчого процесу, співпрацюючи з парламентськими Комітетами та безпосередньо з народними депутатами, бере участь у засіданнях Уряду з правом дорадчого голосу у питаннях, що стосуються місцевого самоврядування, співпрацює з органами виконавчої влади на центральному та регіональному рівнях через різноманітні робочі групи. Аналітики та експерти Асоціації аналізують проекти нормативно-правових актів, готують висновки щодо їх можливого впливу на місцеве самоврядування, розробляють пропозиції до законодавства, проводять опитування громад.

 
   І. РЕЗУЛЬТАТИ ДІЙ АМУ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ РЕСУРСІВ БЮДЖЕТІВ ГРОМАД У 2020 РОЦІ