середа, 28 травня 2025 р.

Делегація з Тернопільщини з ознайомчим візитом відвідала Хмельницьку громаду


27 травня представники муніципалітетів членів Асоціація міст України в Тернопільській області взяли участь у навчальному візиті до Хмельницької міської територіальної громади на тему: «Кращі практики енергозбереження, управління відходами, залучення грантів, ветеранської політики: досвід Хмельницького». Захід організувала Хмельницька міська рада спільно з Хмельницьким регіональним відділенням Асоціації міст України.

До складу делегації від Тернопільської області увійшли:

Ростислав Бортник, Бережанський міський голова,

Андрій Гайдаш, Васильковецький сільський голова,

Ілко Стахурський, Скориківський сільський голова,

Ігор Грицило, заступник Козівського селищного голови,

Сергій Максимчук, заступник Почаївського міського голови,

Іван Осадчук, заступник Підволочиського селищного голови,

Володимир Осядач, заступник Підгороднянського сільського голови,

Ольга Похиляк, начальник управління освіти Тернопільської міської ради,

Микола Круть, начальник управління у справах сім'ї, молодіжної політики і спорту Тернопільської міської ради,

Валерій Кравчук, заступник начальника управління розвитку спорту та фізичної культури Тернопільської міської ради,

Олег Кобрин, Директор з педіатрії Тернопільської міської комунальної лікарні №2,

Богдан Гуменний, головний інженер Тернопільської міської комунальної лікарні №2,

Степан Пелешок, Директор КП «Поділля»

Олександр Войціховський, начальник управління економіки та інвестицій Збаразької міської ради,

Богдан Довгаль, головний спеціаліст відділу земельних ресурсів, архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства Зборівської міської ради,

Володимир Бучинський, головний спеціаліст відділу архітектури та містобудування Теребовлянської міської ради,

Сергій Ходанович, начальник відділу інфраструктури, інвестицій та житлово-комунального господарства Лановецької міської ради

та команда Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України.

У заході участь взяли також представники органів місцевого самоврядування-членів Асоціації міст України у Вінницькій області.

Візит делегації Тернопільської та Вінницької та областей із зустрічі з Хмельницьким міським головою Олександром Симчишином. Під час вітальних слів, очільник громади наголосив, що обмін досвідом між громадами — це системна робота, яку в Хмельницькому виконують на постійній основі. Місто активно ділиться своїми досягненнями та водночас вивчає позитивні приклади інших:


«Уже неодноразово у рамках Асоціації міст України ми проводили зустрічі і спілкування на різних рівнях. Сьогодні ж приймаємо делегації із двох областей. Найважливіші проєкти, які продемонструємо колегам із Тернопільської і Вінницької областей, пов’язані з нашим успішним досвідом і напрацюваннями у різних сферах, щоби разом із іншими громадами розвиватись, зміцнюватись і ставати кращими».

Зустріч відбулась в торгівельному центрі «Дитячий світ», реконструкція якого була реалізована завдяки проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), що фінансувався урядом Німеччини та впроваджувався Програмою розвитку ООН (UNDP) і німецькою компанією GIZ, Асоціація міст України виступала партнером.

Завдяки проєкту було проведено капітальний ремонт будівлі: оновлено фасад, внутрішні приміщення та інженерні мережі. Створено сучасні функціональні зони, зокрема конференц-зал, виставковий простір, торговельні місця. Закуплено сучане обладнання: великий екран для презентацій, демонстрацій і спеціалізований подіум для показів мод. Загальна вартість проєкту склала майже 895 тисяч євро, з яких 654,8 тисячі євро — грантові кошти, а решта — співфінансування з місцевого бюджету.

Наступною темою стала енергоефективність. Делегації ознайомились з реалізацією проєкту із встановлення сонячних електростанцій на дахах міських поліклінік. Візит відбувся в поліклініці №2 Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру, де на даху встановлено 112 панелей загальною потужністю 50 кВт. Загалом у трьох поліклініках громади змонтовано 224 панелі, які виробляють 100 кВт електроенергії.




Делегації ознайомились й із когенераційними установками, які забезпечують резервне живлення та економію енергоресурсів. У Хмельницькому функціонує 72 котельні, на 19 із них наявні когенераційні установки загальною електричною потужністю 8,31 МВт та тепловою — 11,48 МВт. Від початку експлуатації, з грудня 2003 року, ці установки вже виробили понад 406 мільйонів кВт·год електроенергії. Комунальники зазначають, що така система готова уникати масштабних аварій та збоїв, забезпечує енергетичну стабільність і знижує тарифні навантаження для населення.


Однією з ключових інфраструктурних споруд, які продемонстрували учасникам, став Палац спорту, будівництво якого почалося у 2019 році, а завершення планувалось на 2022 рік. Однак роботи поки завершити не вдалось через повномастштабну війну росії проти України. Арена розрахована на 3 тисячі місць і включає кілька спортивних залів площею 330–350 кв. м. Це найбільша критична спортивна споруда в області, яка пристосована як для тренувань, так і для проведення змагань, у тому числі для спортсменів з інвалідністю.







Окрема увага під час візиту була зосереджена на підтримці ветеранів. У «Ветеранському просторі» делегації ознайомилися з діяльністю установи, яка надає комплекс послуг для учасників бойових дій та їхньої родини. Установа працює за принципами міжсекторальної взаємодії з державними, громадськими та міжнародними організаціями. Учасники візиту також дізнались про реалізацію міських програм підтримки Захисників, Захисниць України та їхніх родин у Хмельницькій громаді.






Наступна частина візиту була присвячена екологічній тематиці. У навчальному центрі «Гуфі-центр» делегації дізналися про новітні підходи розумного поводження з відходами. У центрі більше 30 інтерактивних експонатів, які в ігровій формі демонструють важливість свідомого поводження з відходами.

Цю тему продовжили під час візиту на полігон твердих побутових відходів, де презентували сучасну станцію очищення фільтрату та систему дегазації. Делегації також ознайомилися з роботою Центру управління відходами, який функціонує у форматі самообслуговування та містить 13 різних типів вторсировини ( меблі, одяг, небезпечні відходи, комбіновану упаковку, папір, поліетилен, метал, побутову техніку, будівельні відходи, «зелені» відходи, пластик).







Важливу увагу під час візиту приділили освіті. Делегації побували в Початковій школі №1, яка відкрилася 10 січня 2022 року й усі роботи були профінансовані з місцевого бюджету. У закладі навчається 1 113 учнів у 34 класах, налічують 84 педагогічних працівника. Для забезпечення безпеки учасників освітнього процесу в школі облаштовано укриття площею 2 111 кв. м, розраховане на 1 400 осіб. У ньому є медкабінет, буфет, санітарні кімнати, а навчання під час тривоги не припиняється.



Відвідали дошкільний навчальний заклад №23 «Вогник», де нещодавно побудували укриття. Укриття забезпечене сучасною вентиляцією з підігрівом, електропостачанням, водовідведенням, протипожежною системою, санвузлами, медичним блоком та підіймачем для маломобільних осіб. Другий етап реалізації — благоустрій території та облаштування ігрових і спортивних майданчиків — наразі триває. Усі роботи фінансуються з міського бюджету.






Під час заходу представники муніципалітетів зав’язали нові знайомства, обмінялись досвідом, поділились цікавими ідеями щодо майбутніх ініціатив, які будуть втілювати в громадах.

Немає коментарів:

Дописати коментар