четвер, 5 жовтня 2023 р.

Відбулись Загальні збори Тернопільського РВ АМУ


Сьогодні, 5 жовтня, відбулися Загальні збори Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України.

У заході взяли участь міські, селищні, сільські голови громад-членів АМУ в Тернопільській області. Також до заходу в онлайн-форматі долучились: Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, народний депутат України 8 та 9 скликань, Член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Микола Люшняк та народний депутат України 9 скликання Ігор Василів.

На Загальних зборах Тернопільського РВ АМУ обговорили складне питання для муніципалітетів усієї України – бюджетне забезпечення громад у 2023 – 2024 рр., зокрема говорили про законопроєкти № 10037, № 10038, № 10000, котрі передбачають внесення змін до Бюджетного кодексу України, що матиме значний вплив на фінансову спроможність громад.


Під час вступного слова Голова Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України, Тернопільський міський голова Сергій Надал зауважив:

«Сьогодні всі голови громад, так само як і мешканці, стурбовані тим, що в кінці бюджетного року з ініціативи Уряду і Верховної Ради є пропозиція вилучити доходи з бюджетів міст і населених пунктів. Однак до кінця року в громадах вже заплановані видатки, в тому числі заробітна плата, витрати на енергоносії, проведення опалювального сезону, допомога Збройним силам України. Якщо вилучать дохідну частину відповідно частина видатків  не буде профінансовано, а це означає, що є проблема завершення бюджетного року та проведення опалювального сезону, - розповідає міський голова. - Сьогодні на зустрічі спільно з головами громад, народними депутатами, які долучилися до спілкування в онлайн форматі, обговорено цю проблему. Ми надали свої пропозиції, які вважаємо за необхідне врахувати для того, щоб протягом 2023 року першочергово забезпечити підтримку ЗСУ, а також належне фінансування для виконання всіх соціальних програм, які передбачені для успішного завершення 2023 року».

Виконавчий директор Тернопільського РВ АМУ Руслан Фронц коротко розповів про дії АМУ у питанні відстоювання позиції муніципалітетів у бюджетному процесі на поточний та 2024 рік.

Актуальну інформацію про результати засідання Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (яке нещодавно відбулось) та детально про роботу Асоціації міст України щодо збереження у місцевих бюджетах фінансового ресурсу, який дасть змогу повноцінно надавати мешканцям послуги та допомагати нашим військовим розповів Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.


Найбільшу загрозу для подальшого бюджетного забезпечення ОМС становить вилучення з місцевих бюджетів ПДФО від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу («військове» ПДФО) (законопроєкт реєстр. № 10037 від 12.09.2023 р.) і відсутність жодної альтернативи, щоб і надалі громади мали змогу забезпечувати військові підрозділи.

Враховуючи усі небезпеки, Асоціація міст України підготувала поправки до законопроєктів 10037, 10038, 10000 так, щоб зберегти можливості всіх громад забезпечувати мешканців послугами та допомагати військовим підрозділам.

Виконавчий директор АМУ повідомив підсумки засідання Комітет Верховної Ради України з питань бюджетного забезпечення. Олександр Слобожан звернувся до народних депутатів під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань бюджету щодо законопроєкту №10037 «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» та висловив позицію Правління Асоціації міст України, яка передбачає включення до законопроєкту наступних положень:

- обов’язкове закріплення на постійній основі 64% ПДФО в повному обсязі для всіх громад;

- збереження всього «військового» ПДФО в місцевих бюджетах. Він потрібен, в першу чергу, малим громадам, деокупованим і тим, які в зоні бойових дій. Особливо тим, у яких через зміни до Податкового кодексу вилучили з місцевих бюджетів посеред цього року 14 млрд грн;

- спрямування 70% «військового» ПДФО, який залишається в місцевих бюджетах, на потреби безпеки й оборони, які повинні направлятись на визначені законом напрямки;

- передбачення в законі права муніципалітетів надавати допомогу військовим підрозділам й захистити всі ті громади, які з 24 лютого 2022 року стали частинами однієї системи Об’єднаних сил Збройних сил України, що перемагають колись другу армію світу;

- списання заборгованості за середньостроковими позиками органів місцевого самоврядування та збільшення індикативного показника можливого обсягу місцевого боргу, щоб усі громади без виключення отримали можливість брати кредити за меншими ставками, як позичальники з позитивною кредитною історією;

- набрання чинності всіх змін в Бюджетний кодекс виключно з 01.01.2024 року.


Крім цього, Олександр Слобожан нагадав про необхідність виділення субвенції місцевим бюджетам на погашення різниці в тарифах в обсязі 36 млрд грн за опалювані сезони до 2023 року і 17 млрд грн за опалювальний сезон 2023-2024 років та обов’язковий перегляд показників базової та реверсної дотації для громад, адже будь-які зміни в Бюджетний кодекс вплинуть на цифри місцевих бюджетів.

Комітет підтримав наступні пропозиції Асоціації міст України:

- про збереження в місцевих бюджетах ПДФО в обсязі 64%, але визначив при цьому, що 4% податку мають бути спрямовані на проведення розрахунків при виробництві теплової енергії, а також на підтримку підприємств з виробництва, постачання теплової енергії, централізованого постачання холодної води та водовідведення;

- про надання права всім громадам, в тому числі селам та селищам, здійснювати внутрішні та зовнішні запозичення.

Також Комітет підтримав правки народних депутатів щодо замороження реверсу на 2024 рік з усіх громад, забезпечення базовою дотацією всіх громад до рівня доходів 2021 року та збільшення напрямків використання залишків ОМС лікуванням та реабілітацією осіб, які постраждали від російської агресії.

На жаль, Комітет відхилив внесену народними депутатами в підтримку позиції Асоціації міст України поправку щодо можливості внесення змін до Бюджетного кодексу виключно з 01.01.24 і пропонує, щоб закон набрав чинності з дня, наступного за днем опублікування, крім пункту про вилучення ПДФО, який застосовується з 1 жовтня 2023 року.

Також Виконавчий директор АМУ повідомив, що на засіданні Комітету, пообіцяли «погасити» дефіцит освітньої субвенції.

Під час свого виступу Олександр Слобожан висловив подяку міським/селищним/сільським головам, котрі публічно висловили свою позицію щодо питання фінансового забезпечення на 2023 та 2024 роки та народним депутатам України, котрі підтримують позицію АМУ. Зокрема, Виконавчий директор АМУ подякував Миколі Люшняку за активну позицію щодо захисту місцевого самоврядування (щодо збереження надходження «військового» ПДФО до місцевих бюджетів).


До заходу в онлайн-форматі долучились народні депутати України від Тернопільщини:

Микола Люшняк запевнив, що активно відстоює позицію місцевого самоврядування й виступає за ті пропозиції, які надала АМУ: «Боротьба продовжується, адже не всі згідні з позицією залишення місцевого самоврядування наодинці з їхніми проблемами.


Ігор Василів також повідомив, що ще триває «гаряча» дискусія, адже багато депутатів виступають проти того, аби з 1 жовтня забирати «військове» ПДФО. Народний обранець пообіцяв відстоювати позицію місцевого самоврядування: «Я за те, щоб не знищувати громади».


Учасники Зборів також вказали на важливу ініціативу, аби при розрахунку базової дотації на 2024 рік враховувався той фінансовий ресурс, який реально буде у громад в 2024 році, тобто за мінусом коштів, котрі до місцевих бюджетів вже не зараховуватимуться (якщо все ж «військовий» ПДФО вилучать з місцевих бюджетів).


Під час Зборів міські/селищні/сільські голови надали свої пропозиції щодо покращення фінансової спроможності громад у 2024 році та обговорили ряд інших важливих питань, зокрема питання фінансового забезпечення військових, які перебувають у військових госпіталях понад 4 місяці.


Ще під час зустрічі, Тернопільське регіональне відділення АМУ відзначило подякою Козівську громаду в особі Козівського селищного голови Сергія Добалюка за підтримку ініціатив Тернопільського РВ АМУ з надання гуманітарної допомоги для прифронтових та деокупованих громад України.


Наприкінці заходу очільники громад прийняли відповідні звернення до народних депутатів України щодо врахування усіх пропозицій Асоціації міст України при ухваленні  законопроєкту №10037, задля збереження зарахування «військового» ПДФО до місцевих бюджетів із введенням на законодавчому рівні обов’язку перерахування 70% «військового» ПДФО на цілі безпеки й оборони, що гарантуватиме:

1. Швидке забезпечення потреб військових підрозділів.

2. Збільшення розміру фінансування збройних сил за рахунок співфінансування місцевих бюджетів, місцевого бізнесу та мешканців громад.

3. Фінансування розвитку виробничих потужностей ВПК за запитом.


Обговорили та запланували також теми наступних зустрічей.


У публікації використано матеріали Тернопільської міської ради.















Немає коментарів:

Дописати коментар