Проходження опалювального сезону 2020 року показало, що підприємствам теплопостачання все важче вирішувати проблемні питання галузі, наслідком чого може стати обмеження або припинення надання ними комунальних послуг.
Найважливішим питанням, яке потребує невідкладного втручання, є тарифна політика галузі теплопостачання в цілому та зростання вартості природного газу для підприємств теплопостачання, зокрема.
Проблема полягає в тому, що переважна більшість встановлених для населення тарифів на теплову енергію та відповідні комунальні послуги діють з 2018 року і є для підприємств теплопостачання економічно необґрунтованими. При цьому, внаслідок запровадження ринку природного газу, його вартість для надавачів послуг змінюється щомісяця і останнім часом постійно зростає. Таким чином тарифи стають ще збитковішими.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020р. №467, ухваленою з метою планування підприємствами теплопостачання витрат на придбання природного газу, що враховуються у тарифах на комунальні послуги, недопущення зростання цих тарифів передбачається, що в розрахунках тарифів на теплову енергію та відповідні комунальні послуги використовується середня ціна природного газу, що діяла у минулому опалювальному сезоні. Для більшості підприємств теплопостачання це 4048,5 грн/тис.м3 (без ПДВ та інших надбавок).
На жаль, передбачений в тарифах фінансовий ресурс недостатній для беззбиткової діяльності підприємств, адже ціна природного газу значно зросла з початку опалювального сезону і у грудні цього року становить 6103,1 грн/тис.м3 (без ПДВ та інших надбавок). Окрім того, підприємства теплопостачання позбавлені можливості застосувати встановлені після 2018 року тарифи, оскільки Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» дозволяє переходити на нові договори про надання комунальних послуг та відповідно застосовувати нові тарифи на комунальні послуги лише через п’ять місяців з дня закінчення карантину, встановленого Урядом.
Зазначені проблеми призвели до того, що заборгованість підприємств теплопостачання за спожитий природний газ досягла 43,7 млрд грн, а це майже на 9 млрд грн більше ніж на початок опалювального сезону.
За таких обставин підприємства теплопостачання не матимуть можливості дотриматися встановленої Положенням про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2018 р. № 867, обов’язкової умови для постачання НАК «Нафтогаз України» природного газу для виробника теплової енергії щодо досягнення рівня розрахунків за природний газ на рівні не нижче 90 відсотків.
Таким чином, чергове зростання вартості природного газу для підприємств теплопостачання погіршить рівень розрахунків підприємств теплопостачання за природний газ, що за умови недосягнення ними рівня розрахунків 90 відсотків спричинить припинення газопостачання з боку НАК «Нафтогаз України». Наслідком цього стане припинення послуг з теплопостачання в населених пунктах України населенню і об’єктам соціальної сфери.
Необхідно зазначити, що зростання вартості природного газу, а також зростання з 01.01.2021 року тарифів на послуги з розподілу природного газу, вартості електричної енергії, збільшення розміру мінімальної заробітної плати згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» вимагає перегляду тарифів на теплову енергію та комунальні послуги в бік суттєвого збільшення, адже за таких умов підприємства теплопостачання не зможуть існувати з діючими на сьогодні тарифами.
Значне зростання вартості комунальних послуг призведе до суттєвого збільшення видатків з державного бюджету на виплату пільг та субсидій, зростання заборгованості населення за комунальні послуги, а також до соціального незадоволення у суспільстві.
З огляду на вищезазначене, Голова АМУ закликає Прем'єр-міністра втрутитися у вирішення проблем підприємств теплопостачання, а саме:► ініціювати скликання Антикризового енергетичного штабу, до участі в роботі якого залучити представників Асоціації міст України;► вжити усіх можливих заходів щодо недопущення підвищення НАК «Нафтогаз України» вартості природного газу для підприємств теплопостачання.
Немає коментарів:
Дописати коментар